Smart Home to rodzaj systemów i urządzeń, stosowanych w automatyce domowej. Tego typu dom pozwala wydawać polecenia systemowi obsługi, co sprzyja porozumiewaniu się domowników a także kontrolować sposób i rodzaj oświetlenia. Oto inne zalety, jakie posiada.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligenty dom bazuje na tzw. Internecie Rzeczy (Internet of Things, IoT). Stanowi to połączenie przedmiotów w zakresie sieci, co daje możliwość wydawania im poleceń i komunikowanie się między sobą domowników.

Zagadnienia związane z obsługą inteligentnego domu mogą okazać się zawiłe, jednak w praktyce ich stosowanie jest proste. Wymaga to obsługi technologicznej, np. poprzez stosowanie smartfona. W ten sposób można ustawiać temperaturę wewnątrz pomieszczeń, włączać lub wyłączać oświetlenie lub na żywo oglądać filmy z monitoringu. Co więcej, czynności te można wykonywać nawet wówczas kiedy znajdujemy się poza miejscem zamieszkania.

Idea koncepcji inteligentnego domu ma na celu poprawę komfortu mieszkania i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Jest to możliwe także dzięki obniżeniu wysokości opłat za rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Ile kosztuje Smart Home?

Zdalnie sterowany dom posiada różną cenę, co zależy od zapotrzebowania na zdalne sterowanie. Obecnie na rynku można znaleźć zestawy startowe, które zawierają podstawowe urządzenia wraz z centralnym systemem obsługi. Cena tego typu zestawów zaczyna się od 2 tys. złotych i obejmuje to takie sprzęty domowe jak: system alarmowy, czujnik dymu oraz system alarmowania drzwi. Sama konstrukcja wymaga czasu, jednak w obsłudze jest bardzo łatwa.

Można również kupić poszczególne elementy do systemu zdalnego sterowania, których cena zaczyna się od około 150/200 złotych. Dotyczy to np. zdalnie sterowanych żarówek, które posiadają jednak tę zaletę, że działają nawet ponad 20 lat. Takie urządzenie daje możliwość kontrolowania światła z dowolnego miejsca, natężenia, koloru i dopasowaniu do konkretnego miejsca w domu.

Jakie możliwości daje Smart Home?

System Smart Home daje możliwość dostosowania np. oświetlenia do wymogów konkretnych pór roku. W ten sposób można szybko kontrolować poziom światła zarówno w zimowe poranki jak i w słoneczne popołudnia w okresie letnim. Wpływa to także na komfort dla oczu, które nie męczą się, zwłaszcza kiedy pracujemy przy sztucznym oświetleniu. Z kolei wieczorem daje możliwość relaksowania się podczas kąpieli lub podczas oglądania telewizji.

Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu poziom oświetlenia dostosowuje się do rytmu dnia, pozostając w zgodzie z naturą. Podczas wstawania w nocy nie ma obaw o silne, rażące w oczy światło, które jest zbyt jaskrawe dla oczu. W systemie Smart Home, takim jak np. polski system Grenton lampy zapalane w nocy powoli dostarczają światła, co sprzyja zaspanym i znużonym oczom.

Inteligentny dom to też wygoda

Smart Home to też możliwość budzenia się znacznie spokojniej i łagodniej, ponieważ system najpierw delikatnie rozjaśnia światło w pomieszczeniu, a następnie budzi delikatną muzyką i dźwiękiem dzwonka.

Inteligentny dom oprócz komfortu na co dzień daje też możliwość ograniczenia wydatków na energię elektryczną przez automatyczne wyłącznie zbędnego oświetlenia i regulację natężenia światła. Warto wybrać sprawdzony system, np. polskiego producenta Grenton.

Na całe szczęście dla konsumentów minęły już czasy, gdy systemy inteligentnego domu kosztowały kosmiczne pieniądze. Owszem, wciąż jest to kosztowna zabawa, ale mówimy tu raczej o wydatkach rzędu 10-50 tysięcy złotych, a nie setek tysięcy, jak to miało miejsce kilkanaście lat temu. Warto zapoznać się z polskimi systemami Smart Home, które istnieją na rynku od dawna i mam tutaj na myśli popularny Fibaro, ale też Grenton i Ampio. Który z nich? Decyzja indywidualna, każdy oferuje coś ciekawego.