VPN jest dość łatwe w konfiguracji, dzięki czemu każdy może zrobić to sam. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób korzystać z VPN, by dbać o bezpieczeństwo w sieci i chronić prywatność.

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network), która daje możliwość zadbania o bezpieczeństwo danych i prywatność w sieci. Ma to znaczenie w zakresie ochrony prywatności w domu, ale nie tylko. VPN daje możliwość połączenia z siecią typu np. Wi-Fi, jednocześnie nie obawiając się o dane, jakie się udostępnia. Dotyczy to także korzystania z sieci poza domem, np. w środkach komunikacji miejskiej, hotelach itp.

Dobry VPN to dużo większe bezpieczeństwo

Kwestia zadbania o bezpieczeństwo danych podczas łączenia się z siecią wynika z pracy serwerów i szyfrowania danych, które pozwalają zachować anonimowość w sieci. Dzięki temu użytkownik nie musi obawiać się ataku hakerów, kradzieży danych lub np. tożsamości.

Wiele zastosowań dla serwerów VPN

W praktyce VPN-y sprawdzają się na wielu obszarach, ponieważ nie tylko zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ale też pomagają uzyskać dostęp do danych zablokowanych geograficznie. Takie rozwiązania są obecnie stosowane na szeroką skalę, także przez organizacje rządowe i inne, które wymagają konieczności zdalnego bezpieczeństwa.

Do czego stosuje się VPN?

Dla przeciętnych użytkowników sieci serwer VPN jest wirtualna siecią prywatną, która daje możliwość ograniczenia ekspozycji i chroni podawane w sieci dane. Dzięki temu w praktyczny sposób unika się możliwości np. kradzieży danych. Stosowanie VPN sprawdza się też podczas omijania ograniczeń geograficznych w streamingu. Sieć VPN daje też możliwość np. odblokowania biblioteki Netflix, BBC, Hulu oraz innych materiałów, do których nie posiada się dostępu z uwagi na szerokość geograficzną. Dzięki temu można korzystać np. z usługi Netflix nie będąc fizycznie w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie poleca się NordVPN, które posiada zaawansowane sposoby wykrywania sieci VPN, czego nie mają inne usługi. W praktyce niemal wszystko można w ten sposób odblokować, będąc w dowolnym miejscu na Ziemi.

VPN potrafi rozwiązać wiele problemów

Dla przeciętnego użytkownika posiadanie sieci VPN to w praktyce także zwiększona swoboda w zakresie korzystania z dostępu do sieci publicznych. Korzystanie z nich w miejscach publicznych, np. w hotelach może wiązać się z niebezpieczeństwami, np. w zakresie podawania ważnych danych osobowych. Dlatego nie powinno się wówczas korzystać z osobistych urządzeń, które nie chronią tego typu danych. Wówczas szczególnie istotne jest posiadanie VPN, które daje pewność, że nikt nie będzie w stanie zobaczyć przeglądanych stron ani, co ważne, przechwycić ważnych danych.

VPN nie musi być drogie, sprawdź NordVPN

Nie każdy wie, że VPN w wersji np. NordVPN (Które można kupić w atrakcyjnej cenie, np. posiadając kupon rabatowy) to także znaczna poprawa połączenia z siecią. W praktyce wielu dostawców Internetu ogranicza jego szybkość, kiedy orientuje się użytkownik pobiera duże ilości plików i strumieniuje. Posiadanie VPN szyfruje dane, dzięki czemu dostawcy Internetu trudno jednoznacznie wskazać przepustowość, a tym samym ograniczać ją, ingerując w usługę za którą się płaci.